Narodowe Czytanie "Ouo vadis"

W dniu 3 września 2016 roku nasza gmina po raz czwarty uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie - chociaż to już 5 edycja tego projektu. W 2013 roku czytalismy "Zemstę" i utwory dla dzieci Aleksandra Fredry, w 2014 roku "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza, a rok temu "Lalkę" Bolesława Prusa.  W tym roku przyszła kolej na "Quo vadis". Po krótkim powitaniu kierownik biblioteki odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w którym Prezydent gorąco zachęcał do wspólnego czytania "Quo vadis" niezaleznie od wieku czy miejsca zamieszkania. Przed przystąpieniem do czytania, została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Nastepnie na scenę wyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Stanisławowie, którzy przedstawili dwie scenki dot. faktów z życia pisarza - "Wręczenie nagrody Nobla" i "Marie Sienkiewicza". Uczniów przygotowały Panie Izabela Szczepanik i Bogumiła Dymerska.

Po tym wprowadzeniu przystąpiliśmy do czytania "Quo vadis". Na początek wybraliśmy rozdział 48, który opisuje chrzest Winicjusza. Ten fragment odczytali: Elzbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy Stanisławów i Sylwester Bąkowski V-ce Przewodniczący Rady. Następne rozdziały począwszy od 66 do 71 kolejno odczytali:Renata Słowik nauczyciel w Szkole Podstawowej w Stanisławowie,Wanda Zdanowicz dyrektor Zespołu Szkolnego w Stanisławowie, Łukasz Wojakowski dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie, Leonard Zdanowicz członek Rady Powiatu Mińskiego, Bożena Woś czlonek Rady Gminy Stanisławów, Anna Słowik nauczyciel, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, Agnieszka Szponar tłumaczka, Marzanna Zagórska nauczyciel Gimnazjum w Stanisławowie, Jadwiga Krajewska-Witczak Prezes Towarzystwa Przyjaciól Ziemi Stanisławowskiej, Marek Kaim czlonek Rady Powiatu Mińskiego.

Akcji towarzyszyła wystawa książek H. Sienkiewicza i opracowań o zyciu i twórczosci pisarza. Przybyłych gości witała piękna Ligia - uczennica Gimnazjum w Stanisławowie, a także stemplowała przyniesione książki okolicznościową pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta. Zgodnie z planem, Ligii miał towarzyszyć Winicjusz - (także uczeń Gimnazjum w Stanisławowie), ale przeszkodził mu nadmiar obowiązków - obsługiwał także projektor.

Bardzo dziękuję wszystkim czytającym fragmenty "Quo vadis", uczniom i nauczycielom, którzy uświetnili tą duchową ucztę oraz wszystkim mieszkańcom uczestniczącym w spotkaniu.

O tym jak Sienkiewicz cenił słowo drukowane najdobitniej świadczy jego powiedzenie:

"Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy"