Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który w Polsce obchodzony jest od 2007 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Stanisławowie zaprosiła Panią Annę Onichimowską na spotkanie z gimnazjalistami.

Autorka obecnie mieszka w Szwecji. Przyjeżdża do kraju tylko na spotkania autorskie. Zawodowo nie pracuje. Zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i młodzieży. Wydała ich ponad 40. Napisała wiele scenariuszy sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Zadebiutowała w 1976 roku wierszami dla dorosłych. Jej książka "Dobry potwór nie jest zły" otrzymała Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego, a "Najwyzsza góra świata" została wpisana na listę Honorową IBBY. Nie ma dla niej znaczenia gdzie pisze, musi być jedynie wyciszona wewnętrznie i mieć spokój wokół siebie. Pisarz nie zawsze ma natchnienie. Gorąco zachęcała młodzież do korespondencji. Ma swoją skrytkę w Warszawie.  Wiele tematów czerpie z listów od czytelników. Młodzi ludzie chętnie czytają jej książki , ponieważ fabuła jest dynamiczna, pełna różnych przygód i porusza ważne sprawy z ich życia. W książce "Hera moja miłość" opowiada o młodzieży, której największą tragedią jest samotność. Zabiegani rodzice nie zawsze zauważają, że dzieje się coś niedobrego z ich dzieckiem, które pozornie ma wszystko. A ono chciałoby porozmawiać z rodziną o zwyczajnych problemach.

W swoim wystąpieniu autorka polecała do przeczytania inną swoją książkę - "Dziesięć stron świata". Jest to zbiór opowiadań o piętnastolatkach, którzy mieszkają na różnych terenach Ziemii. Każdy z nich ma swoje własne problemy i to co dla jednego z nich może wydawać się błahostką, dla innych będzie życiowym dramatem. Te historie pobudzają do refleksji.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli mozliwość zakupienia wybranych książek i uzyskania autografu autorki.