Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

9 maja 2017 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Stanisławowie gościła Panią Renatę Piątkowską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Pisarce towarzyszyła Malwina Kożurno. Na spotkanie przybył także Pan Adam Sulewski wójt gminy Stanisławów, który podkreślając ogromną rolę czytania, nagrodził najaktywniejszych czytelników w 2016 roku. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali: Lena Szulawska, Daniel Ołdak i Marta Rokicka w kategorii dzieci i młodzieży oraz Krystyna Ziętek, Anna Kuś i Hanna Łużniak w kategorii dorosłych.

Następnie głos zabrała Pani Renata, która opowiedziała o sobie i swojej rodzinie oraz o początkach swojego pisarstwa. W młodości fascynowała się przygodami Muminków Tove Jansson i twórczością Astrid Lindgren. Mająć dwójkę swoich dzieci, pragnęła zaszczepić potrzebę czytania w dzieciach i rodzicach - nie oglądania dobranocek. Postanowiła dla nich coś napisać. Zadebiutowała zbiorem "Opowiadań dla przedszkolaków". W swoich utworach porusza ważne sprawy codziennego życia jak: tolerancja, miłość do zwierząt, losy dzieci podczas wojen.

Tematem spotkania z uczniami klas I-III SP w Stanisławowie było wzbudzenie w dzieciach empatii do zwierząt. Autorka w ciekawy sposób opowiadała o roli zwierząt w życiu człowieka. Jej pasją oprócz pisania, jest jazda konna, więc większość pomysłów do napisania książek, czerpała z autentycznych sytuacji. Przykładem są opowiadania "Zbój", "Oko w oko ze zwierzakiem", "Najwierniejsi przyjaciele, "Mruk". Dzieci były bardzo zafascynowane opowieścią o przygodach kotki podczas wojny. Zadawały mnóstwo pytań, chwaliły się swoimi czworonogami.

W tym samym dniu odbyło się również drugie spotkanie z naszym gościem - w Filii Bibliotecznej w Pustelniku. Tematem rozmowy z najmłodszymi uczniami w tamtej szkole były przysłowia, zwyczaje i przesądy w utworach Pani Renaty. Tam również zostały wręczone nagrody dla luareatów dwóch konkursów. Najaktywniejsi czytelnicy dorośli: Anna Banaszek, Danuta Mataszek, Renata Kielczyk. W kategorii dzieci i młodzież: Aleksandra Kielczyk, Mikołaj Dąbrowski i Natalia Rudnik. Nagrody i dyplomy w konkursie plastycznym otrzymali: Igor Bąkowski, Maria Kuśmierczyk, Jakub Duszczyk, Weronika Treska i Oliwia Kurek.