Spotkanie autorskie ze Stanisławą Gujską

W dniach 8 - 15 maja obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek oraz w tym roku mija 650 lat od oficjalnego "zarejestrowania" pracowników zajmujacych się produkcją i udostępnianiem książek tzw. stacjonarii. (Akt założycielski Akademii Krakowskiej nadany przez Króla Kazimierza Wielkiego    z dnia 12 maja 1364 roku). W tym okresie staramy się zapraszać znanych pisarzy. W dniu 14 maja 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej                w Stanisławowie i jej filii w Ładzyniu gościła Stanisława Gujska - mieszkanka pobliskiej gminy Jakubów. Pani Stanisława po studiach pracowała jako nauczycielka z dziećmi niepełnosprawnymi w Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie. Wiersze zaczęła pisać w dziciństwie i kontynuowała pisanie przez całe życie. Jej oficjalny debiut z utworami dla dzieci w "Swierszczyku" i "Echu Podlasia" nastąpił dopiero po zakończeniu pracy zawodowj. Wydała ponad 20 książeczek. W naszej bibliotece posiadamy następujące tytuły: "Bulwinkowe przygody duże i małe", "Dedykacja", "Dostałam różę", "Kamyki - patyki", Promyk szczęścia", "W domu i na spacerze". Tematem utworów są najczęściej uniwersalne zagadnienia, wśród, których istotne miejsce zajmuje miłość do własnej rodzinnej ziemi. Często inspiracją do napisania nowych wierszy i opowiadań były wesołe przygody wnuków pisarki.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie, którzy z zaciekawiem posłuchali ciepłych, radosnych utworów naszego gościa. Uczestniczyli w miniteatrzyku o myszach oraz wspólnie z pisarką zaśpiewali piosenkę o maju.

Na zakończenie kierownik biblioteki Wiesława Czapska i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie Sebastian Zdanowicz podziękowali Pani Gujskiej za miłe spotkanie, a jedna z młodych czytelniczek wręczyła kwiaty. Potem już można było uzyskać autograf w książeczce lub na kartce.